În Forever, un stimulent pune întotdeauna bazele pentru un altul


Povestea Alexandrei Badea si a lui Sergiu Zlotescu din Republica Moldova, Senior Manageri, calificati Eagle, rezoneaza cu cea a milioane de oameni din intreaga lume. Tineri parinti, dornici de o viata mai buna decat cea traita pe meleaguri straine si nevoiti sa gaseasca alternativa financiara ideala pentru ca familia sa ramana unita, au descoperit in Forever mai mult decat si-au imaginat vreodata.

Am vrut sa descoperim tehnicile si secretele care pot face ca succesele lor Forever sa rezoneze cu milioane de romani dornici sa traiasca aceleasi experiente. Au fost generosi si ne-au dezvaluit toate secretele calificarilor lor de top. Cum au reusit sa transforme afacerea Forever intr-una de familie, ce planuri au pentru o vara de succes pe toata linia... aflam chiar de la ei!


Spuneti-ne, pe scurt, povestea voastra Forever. Cine erau Alexandra si Sergiu inainte de Forever si cine sunt acum?
In povestea noastra se pot regasi multe familii tinere care sunt plecate peste hotare… M-am cunoscut cu sotul meu in Irlanda si tot acolo am nascut-o pe Lenuta, fetita noastra. Povestea noastra Forever a inceput in mai 2018, cind fetita noastra avea 2 anisori, iar eu ramasesem cu mai multe kilograme in plus dupa sarcina. Nu imi placea cum aratam, eram mereu obosita si uneori nervoasa. Era o perioada destul de grea in viata noastra, deoarece pe atunci muncea doar sotul si eram in cautare de o activitate pe care sa o fac de acasa, avand grija de fetita mea.

Am cunoscut ce inseamna stilul sanatos de viata prin Olesea si Vlad, am inteles valorile supreme ale vietii si cat de important este sa colaboram cu Forever, o oportunitate prin care putem schimba atat viata noastra, cat si viata a mii de oameni care cauta si isi doresc schimbarea. Au fost si ne sunt alaturi continuu si, prin dragostea lor fata de familia noastra, invatam zilnic cum sa daruim si noi mai departe din tot ce stim si tot ce avem si le multumim mult pentru asta.

Eu si Sergiu suntem un exemplu de schimbare totala prin Forever. Nici n-am visat atat de departe pe cat suntem acum - am depasit propriile noastre visuri, pentru ca am pus accentul pe oameni, pe valoarea pe care putem sa o aducem in viata lor, pe valorile companiei, iar atunci cand ai puse corect lucrurile in minte si in inima, iti depasesti chiar si propriile visuri!

Pentru voi Forever este cu adevarat o afacere de familie – fratele tau este un lider de top in companie – Senior Manager, calificat Eagle si membru KLC - si face parte din aceeasi echipa. De asemenea, logodnica lui este in Forever si aduna si ea succes dupa succes. Care sunt avantajele de a avea familia implicata in Forever?
Intr-adevar, afacerea Forever este o afacere de familie. Si n-o sa va vina sa credeti, dar la inceput fratele meu, Ion, m-a refuzat mai mult de 50 ori pana s-a hotarat sa intre in afacere… cu rabdare ma intorceam iar si iar la el. Desigur ca nu este usor si nici placut sa te refuze fratele sau sora si cred ca multi care ne citesc s-au aflat in aceasta situatie. Dar le spun sa nu renunte niciodata! Cand Ion imi spunea NU eu asociam cu NU INCA si cu faptul ca inca nu era pregatit.

L-am atras in Forever prin calitatea produselor si Planul de Marketing. Cand il abordam, mereu ii spuneam de bonusul pe care il primeam luna de luna. Iar cand a venit pandemia si am trecut toti pe online, a fost momentul cand s-a hotarat sa inceapa afacerea alaturi de noi, el facand niste cursuri despre cum sa lucrezi online. Ne-a ajutat sa descoperim alte platforme de lucru si viziuni pe online. El avea multa incredere in ce spunea si mereu faceam impreuna planuri de promovare pentru fiecare zi.

Ii suntem profund recunoscatori lui Dumnezeu ca ne iubeste cu adevarat, a avut grija sa avem toata familia in afacerea noastra, sa fim binecuvantati cu cei mai minunati parteneri in echipa noastra si suntem mandri ca Marina si Teo Carnat ne reprezinta pe toti in GLT si in TOP-urile celor mai puternici lideri la nivel global.

In echipa noastra sunt multe exemple de afacere mama-fiica, precum: Natalia Berzoi este matusa (si nasa noastra de cununie) si s-a calificat impreuna cu fiica Anastasia Berzoi la nivel de Manager, iar acum la final de luna se califica Aliona Zolotariova la Manager, iar fiica la Asistent Manager.

Noi ne incurajam echipele sa abordeze familia, pentru ca daca nu o fac ei o va face altcineva… Acum, in online, oamenii aleg foarte repede sa faca afacerea fara sa vorbeasca cu rudele despre hotararea lor si este pacat sa apara astfel de cazuri. Fiti voi primii care le spuneti despre produse si afacerea Forever.

Felicitari! Aveti rezultate extraordinare in afacere in prima jumatate de an – calificarea la EMR24, prezenta in cluburile & topurile companiei, calificarea la Forever2Drive, la Londra, Cannes etc. Care sunt actiunile care au avut cel mai mare impact in aceste calificari?
Stimulentul Yes, You Cannes Again, stimulentul Forever2Drive nivelul 3, toate au fost planificate in detaliu si am lucrat intens cu echipa... „In Forever, un stimulent pune intotdeauna bazele pentru un altul”, pe aceasta premisa mergem in echipa. Diferenta fata de anul trecut consta in faptul ca ne-am organizat mai bine. Lucram zilnic impreuna cu toata echipa.

In fiecare dimineata, in intervalul 8:30 – 9:00, avem intalnirea de afacere/motivatie care dureaza 30 minute, in care toti primesc sarcina zilei, si aici vorbim de actiuni concrete, ca de exemplu postari pe social media; avem asemenea dialoguri cu cel putin cinci, zece persoane pe zi.

Miercurea, intre 18:00 – 19:00, este intalnirea noastra de suflet – in care facem sesiuni de intrebari si raspunsuri, de ghidare, de informare, de incurajare si felicitare a tuturor celor care sunt in proiectul de transformare.

Joia - intre 18:00 – 19:00 avem din nou sesiunea de intrebari si raspunsuri, cu focalizare asupra afacerii, si sigur ca-i si felicitam pe cei care au deja rezultate (de exemplu finalizeaza Activul).

Statistica este foarte simpla: daca vorbim zilnic cu 15-20 de persoane, atunci trei, patru dintre ele, mai devreme sau peste ceva timp, vor veni in proiectul nostru.

Lucram cu fiecare partener in parte, stabilim obiectivul lunii si facem individual, cu fiecare, planul care se imparte pe cele patru Repere ale Maretiei: Recrutare, Fidelizare, Dezvoltare, Productivitate.

Pentru a reusi si a avea succes in Forever, este nevoie de un plan de recrutare foarte bun. Ce ii mai atrage pe oameni astazi in Forever?
In zilele noastre este foarte important sa ai o imagine puternica in online. Cei care te urmaresc trebuie sa stie cu ce te ocupi si ce poti sa oferi. Prezint oportunitatea din prisma lucrurilor pe care le pot obtine la noi in business (calatorii, timp cu familia, flexibilitate, independenta financiara). Pentru ca oamenii din online sa ma cunoasca a fost important sa arat beneficiile programelor noastre de sanatate si ale afacerii pe care o dezvoltam, astfel incat sa vada daca ar fi ceva care sa ii ajute si pe ei.

Stim cu totii ca recrutarea este aerul afacerii noastre. Lucram mult si pe online, multi consumatori vin din online si apoi decid sa faca parte si din echipa noastra. De exemplu, arat rezutatele din cadrul proiectului nostru de transformare sau cum lucrez din biroul meu, din casa noastra, sau intalnirile noastre cu echipa. Totul este fara presiune. Sunt lucruri care le-ar fi de ajutor si oamenilor cu care interactionez online, pentru ca de cele mai multe ori ei ma aboredeza.

Oamenii vin catre Forever atunci cand le aratam ceea ce facem, cu cata grija si atentie, cum traim stilul de viata Forever, beneficiile afacerii noastre, dar si ale produselor fantastice pe care le avem. Pentru ca si eu, la randul meu, am fost un om care avea nevoie de aceasta oportunitate, iar prin consumarea produselor am descoperit si beneficiile business-ului. Aleg sa merg intentionat si de la inceput cu toata oferta companiei catre oameni, iar ei aleg ce rezoneaza cu ei.

A inceput vara si echipa Moldovei este pe valul cresterii si al reusitelor. Aveti o energie fantastica si vrem sa stim ce va tine uniti si cum lucrati impreuna?
Vara este anotimpul care ne place foarte mult, pentru ca iubim distractia si, totodata, avem oportunitati perfecte pentru intalniri in care sa putem construi relatii cu oameni noi, dar si cu echipa pe care o avem, sa o facem mai apropiata si mai unita. Ma conduc mereu dupa aceasta regula: sa transmit incredere, caldura si iubire.

Asa cum afacerea Forever este afacerea iubirii fata de oameni, si noi iubim oamenii, le suntem alaturi. Chiar daca este toiul verii, toti suntem concentrati pe obiectiv si combinam vacantele cu munca. Vara fierbinte in echipa noastra a inceput inca de la primul stimulent bifat la Cannes in iunie 2023, ne-am calificat in numar mare, a urmat apoi Pattaya, Thailanda, apoi Londra, "Leap To London”. Atunci am simtit o energie speciala, cand suntem uniti si facem planuri impreuna. Apoi a urmat vacanta in Pattaya, in care am combinat odihna cu munca noastra in online. Entuziasmul nostru, al liderilor, tine echipa aproape… In India la fel, am avut emotii si experiente noi, chiar in ziua in care a fost Raliul Global impreuna cu toti liderii am facut intalnire pe Zoom cu echipa non-manageriala, cu care am discutat despre Chairman’s Bonus, si asta chiar a fost o motivatie.

Iar vara aceasta la fel, chiar am dublat numarul calificatilor in echipa noastra la “Yes, You Cannes Again” - scriu aceste randuri chiar de aici, din Cannes. Vom avea o vara fierbinte si sigur vom lua de aici tot ce ofera compania ca sa tinem echipa pe valul calificarilor.

Pentru a reusi in Forever aveti nevoie de un leadership exceptional si pe partea de fidelizare. Cum faceti trecerea de la consumator la antreprenor cu o persoana?
Iubesc la nebunie ceea ce fac, imi iubesc echipa, indiferent ca sunt parteneri de afacere sau consumatori de produse. Punem accent pe programele noastre de sanatate. Spre exemplu, acum este o perioada foarte buna pentru a face un program de resetare nutritionala. Tinem legatura strans si le aratam personal cum am facut o vanzare, cum am aflat nevoia clientului, cum conducem discutii despre afacere.

Cu oamenii noi, care sunt inscrisi in prima luna, tin strans si des legatura (de asemenea, ori de cate ori au nevoie ma suna), discutam despre actiunile aducatoare de rezultate (cu cate persoane au vorbit, ce produse au inceput sa consume si ce experiente au cu ele, pe cine cunosc in jurul lor care ar avea nevoie de produsele respective), astfel incat ei sa bifeze Activul de cel putin 4 p.c. si sa invete pas cu pas bazele afacerii. In acest mod reusim sa-i tinem conectati pentru calificarea de SUPERVIZOR. Iar cu Supervizorii, facem planul pentru calificarea la Manager etc.

Cum arata o zi de lucru pentru voi?
In 2019, am fost in Stockholm la Raliul Global - a fost prima oara cand am participat la un eveniment global Forever. Nu mai fusesem pana atunci la unul atat de mare. Atunci am vazut cu adevarat puterea imensa a companiei si am avut incredere totala ca vom reusi sa fim calificati si noi la Raliul Global.

Am facut atunci cunostinta cu multi lideri din Romania si mi-aduc aminte ca cineva a spus - “Noi traim Forever” - initial, nu mi-am dat seama ce inseamna. Acum putem spune si noi ca traim Forever, calatorim Forever, avem un stil de viata Forever, castigam Forever. Viata noastra intr-adevar s-a schimbat foarte mult in decurs de cativa ani.
Motivatia vine si pleaca, iar DISCIPLINA este cea care iti aduce motivatia. Asa arata o zi din viata noastra:

· Ora 6:00 – rutina de dimineata
· Ora 7:30 – consumarea produselor Forever
· Ora 8:30 – avem intalnirea pe Zoom de afacere/motivatie cu toata echipa
· Ora 9:45 – intalnire pe Zoom cu echipa non-manageriala
· Ora 10:30 – intalnire cu partenerii care au nevoie de prezentare de afacere
· Ora 12:00 – postari pe online
· Ora 14:00 – intalniri cu parteneri
· Ora 15:00 – discutii 1/1 cu fetele care sunt in programul de transformare
· Ora 16:00 – timp cu familia
· Ora 18:00 – 19:00 – intalnire pe Zoom cu echipa
· Ora 19:00 – postari pe online / raspund la mesaje
· Ora 21:00 – ritualul de seara, somn
· Ora 22:00 – ii multumesc lui Dumnezeu pentru fiecare zi


Suntem abia la inceput de vara si suntem convinsi ca aveti planuri mari pentru succesele acestui sezon fierbinte. La ce succese sa ne asteptam de la voi?
Anul acesta, am inceput cu echipa in forta, iar la Raliul Global din India am trait experiente unice. Ne-am intors mult mai increzatori si cu multe notite, pe care le-am si pus in practica. Experienta pe care am trait-o acolo ne-a facut sa avem alte viziuni fata de obiectivele care le aveam inainte.

Ne aflam exact la mijlocul acestui an, pana acum am reusit sa bifam Forever2Drive, nivelul 2, apoi 3, Chairman’s Bonus bifat si curand incheiem stimulentul Eagle Manager - mai avem nevoie de un Supervizor si toate conditiile sunt bifate. Faptul ca avem din ce in ce mai multi Eagle-i in echipa este bucuria noastra cea mai mare si suntem siguri ca anul urmator vom dubla cifra.

In septembrie, vom urca pe scena la Success Day-ul din Brasov la nivel de Soaring Manager .

Daca ti-a placut articolul, da-l mai departe celor care crezi ca au nevoie sau pe care i-ar inspira, dand share in social media sau trimitandu-l prin email, si adu mai multi prieteni alaturi de noi.

Sntate Personalizat-6 oct 2023png